Ławka Antoniego Tyzenhauza

Ławka Tyzenhauza jest jednym z etapów projektu „Szlakiem Tyzenhauza – utworzenie szlaku turystycznego w celu promocji dziedzictwa kulturowego i historycznego dwóch miast Sokółka i Grodna” dofinansowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.
Ławka ta znajduje się na trasie unikalnego transgranicznego produktu turystycznego pod nazwą „Szlak Tyzenhauza”. To szlak rowerowy łączący miasta Sokółkę i Grodno na Białorusi, o łącznej długości 59 km (PL 26 km, BY 33 km). Ławka Tyzenhauza umiejscowiona jest na tarasie widokowym przy Zalewie Sokólskim, miejscu chętnie odwiedzanym zarówno przez mieszkańców regionu, jak też przez turystów. Co ciekawe, to miejsce historycznie jest związana bezpośrednio z Antonim Tyzenhauzem. Na terenie obecnego Osiedla Zielonego, mieścił się zaprojektowany przez Antoniego Tyzenhauza w latach 80 XVIII wieku ogród pałacowy. Były to tereny ówczesnego folwarku Sobaczyńce, który za sprawą Antoniego Tyzenhauza całkowicie zmienił swój charakter. Powstała tam okazała pałacowa rezydencja z rozbudowanymi, barokowymi ozdobnymi ogrodami, której wszystkie części zajmowały obszar około 16 h.
Teraz, w bryle ławki, Antoni Tyzenhauz powraca na ziemie Sokólskie w pięknym stroju, trzymając mapę transgranicznego szlaku rowerowego Sokółka – Grodno.
Zapraszamy mieszkańców miasta oraz turystów, aby przysiąść przy Antonim Tyzenhauzie, wziąć głęboki oddech świeżego powietrza, zamyślić się, zastanowić nad wspólnym dziedzictwem historycznym wschodnich kresów i … pstryknąć pamiątkowe zdjęcie z tą historyczną postacią, z widokiem na nasz Zalew Sokólski w tle
Skip to content